Piotr Domagała & Kwartet Śląski

Piotr Domagała & Kwartet Śląski

14 listopada 2016 r., Nowohuckie Centrum Kultury, godz. 19.00

Kompozycje Piotra Domagały to eksperymentalne połączenie elementów stylistycznych i warsztatowych współczesnej muzyki klasycznej, jazzu i muzyki improwizowanej. Gitarzysta jazzowy i twórca oryginalnych projektów muzycznych z pogranicza jazzu i słowiańskiej muzyki folk, tym razem do współpracy zaprosił jeden z najbardziej uznanych w Polsce i za granicą kwartetów smyczkowych – Kwartet Śląski w składzie: Szymon Krzeszowiec (skrzypce I), Arkadiusz Kubica (skrzypce II), Łukasz Syrnicki (altówka) oraz Piotr Janosik (wiolonczela). Podczas koncertu będzie można premierowo usłyszeć materiał z najnowszej, czwartej autorskiej płyty Piotra Domagały. Projekt jest kontynuacją badań Piotra Domagały nad współczesnym wykonawstwem gitarowym.

PIOTR DOMAGAŁA W swoim dorobku ma trzy autorskie płyty wysoko ocenione przez publiczność i krytykę. Swoją muzykę prezentował na wielu europejskich (Niemcy, Wielka Brytania, Austria, Słowacja, Francja) i polskich scenach muzycznych. Wykładowca klasy gitary w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie w 2012 roku obronił pracę doktorską. Grał i nagrywał z czołowymi muzykami jazzowymi, m.in. Piotrem Wojtasikiem, Adamem Kawończykiem, Markiem Bałatą, współtworzył projekty muzyczne z udziałem współczesnych kompozytorów – Jarosława Mamczarskiego i Marcela Chyżyńskiego. Współpracował także z Narodową Orkiestra Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Autor opracowań muzycznych do filmów niemych realizowanych wspólnie z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie.

KWARTET ŚLĄSKI Jeden z czołowych polskich zespołów kameralnych. Istnieje nieprzerwanie od 1978 roku. Zespół doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez artystów takich kwartetów jak LaSalle, Amadeus, Juiliard, Smetana czy Berg. Repertuar Kwartetu to ponad 400 utworów kameralnych, z czego około 300 to literatura XX i XXI wieku. Śląscy kameraliści dokonali ponad 100 prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i obcych, z czego znaczna część jest im dedykowana. Kwartet Śląski cieszy się międzynarodową sławą, koncertując na estradach większości krajów europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Chinach i Korei Południowej. Występował w tak renomowanych salach jak Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Wiedniu, De Singel w Antwerpii, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Salle Pleyel w Paryżu, Carnegie Hall w Nowym Jorku. Laureaci trzech nagród polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk za najlepsze nagranie muzyki kameralnej.

Kwartet Śląski jest także laureatem wielu nagród oraz odznaczeń. Spośród najważniejszych należy wymienić Złoty Krzyż Zasługi (1999), Orfeusz za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora podczas festiwalu Warszawska Jesień (2002), Złota Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Śląskiego (2005), odznaka Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008).

ul. ks. bp. W. Bandurskiego 58/11
31-515 Kraków
tel. 12 423 76 05
biuro@oees.pl
Tomasz Wojtas
Dyrektor Organizacyjny
Magdalena Sobesto-Wiejak
Administracja i rejestracja
Dagmara Bednarczyk
Manager ds. mówców i programu
Kinga Taćkiewicz
Manager ds. mówców i partnerów
Radosław Wójcik
Manager ds. mówców i scenariusza