Podcasty

TNNBU#9.2: Społeczna czasoprzestrzeń rozwoju miasta

Szanowni Państwo, zapraszamy na kolejny wykład prof. Jerzego Hausnera „Społeczna czasoprzestrzeń rozwoju miasta”. Miasta istnieją, ale także stają się na naszych oczach. Jak się rozwijają? Jaką tak naprawdę pełnią rolę współczesne miasta? Do tej rozmowy Profesor zaprosił byłego prezydenta Wrocławia – Rafała Dutkiewicza!
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania!

Posłuchaj

TNNBU#9.1: Społeczna czasoprzestrzeń rozwoju miasta | To Nigdy Nie Była Utopia

Szanowni Państwo, zapraszamy na kolejny wykład prof. Jerzego Hausnera „Społeczna czasoprzestrzeń rozwoju miasta”. Miasta istnieją, ale także stają się na naszych oczach. Jak się rozwijają? Jaką tak naprawdę pełnią rolę współczesne miasta?Do tej rozmowy Profesor zaprosił byłego prezydenta Wrocławia – Rafała Dutkiewicza!
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania!

Posłuchaj

MWJŻ#6: Kraków jako „Waterworld” Kevina Costnera?

Spotkania z aktywistami miejskimi są zawsze ciekawe szczególnie, jeśli są oni dodatkowo dobrymi mówcami. Tomasz Janowski wspiera wiele inicjatyw społecznych w Krakowie, zatem jego myślenie jest nienaukowe, ale konstruktywne i abstrakcyjne. Rozmowa o wodzie z Tomaszem wskazała nam nowe spojrzenie na miasto i jego zasoby wody.

Posłuchaj

TNNBU#8.2: Przejście od oportunistycznej do relacyjnej gry rynkowej

Kolejny wykład prof. Jerzego Hausnera – „Przejście od oportunistycznej do relacyjnej gry rynkowej”! Gościem Profesora będzie polski socjolog Alek Tarkowski. Profesor pomówi m.in. o rozróżnianiu efektywności i produktywności, „łańcuchu wartości” i o tym, jak nie marnować zasobów. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania!

Posłuchaj

MWJŻ#5: Woda jako zasób i przestrzeń kreująca jakość życia

Przemysław Powalacz to Prezes Zarządu firmy Geberit Polska. Kojarzy się z wodą, więc zaprosiliśmy Prezesa do rozmowy o wodzie, jednak ta poszła w zupełnie innym kierunku niż się spodziewaliśmy i chyba - będąc szczerym – poszła w kierunku ciekawszym od zamierzonego.

Posłuchaj

TNNBU#8.1: Przejście od oportunistycznej do relacyjnej gry rynkowej

Kolejny wykład prof. Jerzego Hausnera – „Przejście od oportunistycznej do relacyjnej gry rynkowej”! Gościem Profesora będzie polski socjolog Alek Tarkowski. Profesor pomówi m.in. o rozróżnianiu efektywności i produktywności, „łańcuchu wartości” i o tym, jak nie marnować zasobów. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania!

Posłuchaj

MWJŻ#4 | Woda w mieście – kiedy wróg, a kiedy przyjaciel?

Prof. dr hab. Elżbieta Nachlik to jedna z najwybitniejszych polskich "wodziarzy" - z zawodu i pasji związana z problematyką wody. Jest bardzo doświadczoną naukowczynią i ekspertką związaną z inżynierią wodną i powodziami.

Posłuchaj

MWJŻ#3 | Wodna przyszłość polskich miast: czy w miastach zabraknie wody?

W jaki sposób należy projektować tereny rekreacyjne w oparciu o wodę w Krakowie, Poznaniu i w innych miastach? Czy polskie miasta również czekają susze i powodzie, a zatem czy czeka nas wyprowadzka z miast w przyszłości, które staną się nieprzyjazne do życia? A może woda z kranu będzie tak wartościowa jak złoto?

Posłuchaj

MWJŻ#2 | Piotr Ziętara o tym jak polskie miasta radzą sobie z zarządzaniem wodą

Co stoi za "magiczną sztuczką" zamiany ścieku w wodę? Co się dzieje z wodą, gdy zniknie w odpływie zlewu lub wanny? Na te i wiele innych pytań odpowiada Piotr Ziętara - Prezes Wodociągów Krakowskich.

Posłuchaj

MWJŻ#1 | Jerzy Hausner o znaczeniu wody dla miast i ich mieszkańców

No i stało się! Wodny podcast ruszył. Długie miesiące przygotowań zaowocowały powstaniem nowego projektu w ramach ruchu intelektualnego Open Eyes Economy oraz platformy OEES WaterLab: Podcast Miasto-woda-jakość życia.

Posłuchaj

Zaufanie i życzliwość – nowy typ relacji w obrębie szkoły | Szkoły poza horyzont [odc. 10]

Co to znaczy wychodzić poza horyzont? Jak powinna wyglądać szkoła, która łamie stare schematy i spogląda w przyszłość? W rozmowie z Jędrzejem Witkowskim dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 3 w Malborku, Beata Kacprowicz, przybliży nam swoją wizję zarządzania i organizacji placówki edukacyjnej.

Posłuchaj

"Tysiąclatka" inaczej | Szkoły poza horyzont [odc. 9]

Gdy wyobrażamy sobie przestrzeń szkolną, większości z nas staje przed oczyma „tysiąclatka” z salami utrzymanymi w raczej jasnych, pastelowych barwach z klasycznymi, najzwyklejszymi ławkami. Niemniej czy szkoła musi tak wyglądać?

Posłuchaj

Edukacja relacyjna kluczem do edukacji przyszłości | Szkoły poza horyzont [odc.8]

Czy możliwa jest szkoła przystosowana do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości? Szkoła, w której to dialog między uczniem a nauczycielem kreuje przestrzeń nauki? Rozmowa z z dr Magdaleną Jelonek (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) i dr Jędrzejem Witkowskim (Centrum Edukacji Obywatelskiej)

Posłuchaj

Edukacja poza schematem | Szkoły poza horyzont [odc. 7]

„W dniu zakończenia roku szkolnego wszyscy jesteśmy zwycięzcami”.
W dzisiejszym odcinku podcastu Open Eyes Economy Justyna Chyla rozmawia z Beatą Kacprowicz, dyrektorką Szkoły Podstawowej nr 3 w Malborku oraz Iwoną Hałuszczak, pedagogiem szkolnym.

Posłuchaj

Przestrzeń uczniowskiej kreatywności - historia Warsztatowni | Szkoły poza horyzont [odc. 6]

Opowieść o powstaniu Warsztatowni- niezwykłego miejsca, które wzbudza entuzjazm, kształtuje kreatywność oraz pomaga budować relację”. Rozmowa z Adamem Perzyńskim, dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 27 w Gdańsku oraz Zbigniewem Czerwińskim, społecznikiem, aktywnym członkiem Rady Rodziców.

Posłuchaj

Sztuka wypowiadania się od najmłodszych lat | Szkoły poza horyzont [odc. 5]

Polska szkoła nie uczy krytycznego myślenia i sztuki wypowiadania się, może to uczniowie nie chcą uczestniczyć aktywnie w lekcji? Ile razy zdarzyło się nauczycielowi stać na przeciwko klasy i prosić o udzielenie odpowiedzi i dopytywać czy wszystko jest jasne? Posłuchaj rozmowy Anny Mirzyńskiej - współautorki rozdziału publikacji poświęconego Szkole Podstawowej nr 143 w Warszawie z nauczycielką w tej szkole - Panią Dorotą Dominiko - Boruc.

Posłuchaj

Szkoła bez dzwonków, czyli jak przełamać niechęć do szkoły | Szkoły poza horyzont [odc 4]

Ile potrzeba osób żeby zmienić szkołę? Co Amerykanie mają wspólnego z brakiem dzwonków w Babicach? Czy można być za starym na nielubienie szkoły? Jest to rozmowa Anny Mirzyńskiej - współautorki rozdziału poświęconego Szkole Podstawowej w Babicach, z jej Dyrektorem Panem Tadeuszem Baranieckim.

Posłuchaj

Mówiąc otwarcie odc.10: Turyści tak, problemy nie! dr Bartłomiej Walas, Urząd Miasta Krakowa

Posłuchaj i dowiedz się: Jaki wpływ na branżę turystyczną wywarła pandemia? O jakich turystów zabiegać powinny duże metropolie?
Jak kulturowe bogactwo Krakowa wpływać może na jego turystyczną atrakcyjność? Na te i inne pytania odpowiada w rozmowie zaproszony przez nas gość.

Posłuchaj

Czas zmian i czas pandemii | Szkoły poza horyzont [odc. 3]

Jaką rolę w systemie edukacji odgrywają nauczyciele? Jakie są ich możliwości i ograniczenia?
Czy czas epidemii to dobry moment na zmiany? Jakie są najważniejsze kompetencje przyszłości? Rozmowa dr Bartłomiej Bigi przeprowadził rozmowę z dr Łukaszem Cieślikiem, Dyrektorem Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Posłuchaj

To Nigdy Nie Była Utopia-cykl wykładów Odc.12: Firma-Idea:nowe podejście do wartości w biznesie czII

Zapraszamy do odsłuchania drugiej części wykładu prof. Jerzego Hausnera poświęconego tworzeniu firm opartych na idei i systemie wartości, które wyznaczają dalszy rozwój przedsiębiorstwa.
Gośćmi specjalnymi wykładu byli: prof. dr hab. Krzysztof Obłój (Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Warszawski) oraz Przemysław Powalacz (Prezes Zarządu Geberit sp. z o.o.).

Posłuchaj

To Nigdy Nie Była Utopia-cykl wykładów Odc.11: Firma-Idea:nowe podejście do wartości w biznesie cz.I

Tym razem wykład prof. Jerzego Hausnera poświęcony jest tworzeniu firm opartych na idei i systemie wartości, które wyznaczają dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Zapraszamy do odsłuchania – przekonamy Was, że nie ma gospodarki bez kultury. W tym odcinku o swoich doświadczeniach opowiedzą prof. dr hab. Krzysztof Obłój (Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Warszawski) oraz Przemysław Powalacz (Prezes Zarządu Geberit sp. z o.o.).

Posłuchaj

Mówiąc otwarcie odc. 9: Fair play w ekonomii - Rozalia Wiśniowska, Fairtrade Polska

Posłuchaj dyskusji pt. „Fair play w ekonomii”, w której wzięła udział Rozalia Wiśniowska – Communications Manager w Fairtrade Polska. Gość dr Bartłomieja Bigi przedstawi swoje spojrzenie na ekonomię wartości oraz opowie o ruchu sprawiedliwego handlu i sposobach na jego egzekwowanie w zależności od szerokości geograficznej.

Posłuchaj

Kompetencje przyszłości, czyli czego powinny się uczyć nasze dzieci | Szkoły poza horyzont [odc. 2]

Przed jakimi wyzwaniami stoi obecny systemem edukacji? Kto jest kluczowy dla jego rozwoju? Jakie kompetencje powinien kształtować system nauczania? Pretekstem do rozmowy dr Bartłomiej Bigi z prof. Jarosławem Górniakiem stała się najnowsza publikacja pt. “Poza horyzont. Kurs na edukację. Przyszłość systemu rozwoju kompetencji w Polsce.”

Posłuchaj

To Nigdy Nie Była Utopia-cykl wykładów Odc.10: Społeczna czasoprzestrzeń gospodarowania cz II

Zapraszamy do odsłuchania drugiej części wykładu pt. „Społeczna czasoprzestrzeń gospodarowania”, z gościnnym udziałem prof. Przemysława Czaplińskiego – wybitnego krytyka literatury współczesnej. W tym odcinku szukamy odpowiedzi na pytania: - co oznacza wspólnota czasoprzestrzeni i przyjęcie odpowiedzialności za swoje działanie, które ma wpływ na otaczającą nas przyrodę? - jak przebudować naszą codzienność, aby nie wypierać tego, co najistotniejsze dla naszego życia na rzecz tego, co instrumentalne?

Posłuchaj

Mówiąc otwarcie odc. 8: Otwarte umysły w obiegu zamkniętym

„Otwarte umysły w obiegu zamkniętym” – dr Bartłomiej Biga w rozmowie z dr hab. Joanną Kulczycką – prof. nadzw. AGH, IGSMiE PAN, prezesem zarządu Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu. Zapraszamy do wysłuchania kolejnej dyskusji, w której zaproszeni goście poruszają tematy ekonomii wartości i zmian, jakie następują we współczesnych modelach biznesowych.

Posłuchaj

Jaki kurs na edukację obrać? | Szkoły poza horyzont [odc. 1]

aki kurs na edukację obrać? W najnowszej publikacji pod red. prof. J. Hausnera, interdyscyplinarny zespół autorów szuka odpowiedzi na pytanie, jakie kompetencje okażą się kluczowe w przyszłości. Biorąc pod uwagę m.in. kształtujące się megatrendy oraz powiązane z nimi wyzwania rozwojowe dla Polski, eksperci przygotowali rekomendacje dotyczące kształtu nowego systemu edukacji i sposobu jego ustanawiania.

Posłuchaj

To Nigdy Nie Była Utopia-cykl wykładów Odc. 9: Społeczna czasoprzestrzeń gospodarowania cz I

Zapraszamy na kolejny wykład prof. Jerzego Hausnera pt. „Społeczna czasoprzestrzeń gospodarowania” z gościnnym udziałem prof. Przemysława Czaplińskiego – wybitnego krytyka literatury współczesnej. Posłuchaj i dowiedz się jak możemy tworzyć i rozumieć przestrzeń? W jaki sposób zamknięta i otwarta społeczna czasoprzestrzeń wpływa na gospodarkę? Jak można kształtować społeczną czasoprzestrzeń tak, aby służyła rozwojowi?

Posłuchaj

Mówiąc otwarcie odc. 7: Prawo do miasta. mgr inż. arch. Bartłomiej Kisielewski

Tym razem, do rozmowy zaproszony został mgr inż. arch. Bartłomiej Kisielewski – partner w Horizone Studio. W dyskusji pt. „Prawo do miasta” nasz gość opowie o tym, na co należy zwracać uwagę decydując się na zagospodarowywanie przestrzeni w dużych miastach oraz czego – jego zdaniem – najbardziej brakuje we współczesnej gospodarce.

Posłuchaj

To Nigdy Nie Była Utopia-cykl wykładów Odc. 9: Społeczna czasoprzestrzeń gospodarowania cz II

W drugiej części wykładu pt. „Społeczna czasoprzestrzeń gospodarowania”, z gościnnym udziałem prof. Przemysława Czaplińskiego, szukamy odpowiedzi na pytania:
co oznacza wspólnota czasoprzestrzeni i przyjęcie odpowiedzialności za swoje działanie, które ma wpływ na otaczającą nas przyrodę? co demaskuje nasz sposób korzystania z czasu i przestrzeni w obecnej sytuacji pandemii? czy możemy w tym przymusowym zamknięciu dostrzec pozytywne strony ?

Posłuchaj

To Nigdy Nie Była Utopia - cykl wykładów Odc.8 Dominacja oportunistycznej i transakcyjnej gry rynkowej cz.II

Zapraszamy do odsłuchania drugiej części wykładu. Tym razem będziemy zastanawiać się nad pytaniami: Czy pandemia doprowadzi do zrewidowania naszego myślenia o rolach społecznych i konsumpcji?Do czego może prowadzić proces dominacji w czwartej rewolucji przemysłowej? Jakie zagrożenia niesie za sobą rozwój gospodarki cyfrowej?

Posłuchaj

Mówiąc otwarcie odc. 6: Edukacja - nowa generacja. Prof. AGH, dr hab. Jowita Guja

Tym razem do rozmowy przy porannej kawie zaproszona została prof. AGH dr hab. Jowita Guja kierująca Laboratorium Badań Rzeczywistości Wirtualnej EduVRLab na krakowskiej AGH.

Podczas rozmowy zatytułowanej „Edukacja – nowa generacja” nasz gość przybliży zalety zastosowania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości we współczesnej edukacji, wspomni o wyzwaniach jakie stanęły przed szkolnictwem w wyniku niespodziewanej pandemii i opowie jak naprawdę wyglądają nowoczesne technologie w edukacji i szkolnictwie wyższym.

Posłuchaj

To Nigdy Nie Była Utopia - cykl wykładów Odc.7 Dominacja oportunistycznej i transakcyjnej gry rynkowej cz.I

Posłuchaj wykładu "To nigdy nie była utopia-cykl wykładów o ekonomii wartości" Prof. Jerzego Hausnera pt. “Dominacja oportunistycznej i transakcyjnej gry rynkowej” z gościnnym udziałem Prof. dr hab. Anny Gizy-Poleszczuk - socjolog, w latach 2012–2019 prorektor Uniwersytetu Warszawskiego, a od 2009 honorową prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.
Czy kapitalizm służy ludziom? A może wręcz odwrotnie?
jakie wartości dominują w gospodarce oportunistycznej? jak przekłada się to na zachowania rynkowe? co to znaczy, że marketing wypuszcza dżina z probówki?

Zapraszamy do zmierzenia się z tymi pytaniami!

Posłuchaj

Mówiąc otwarcie odc. 5: Biznes naturalnie odpowiedzialny - Anita Ryng, Communication Operations Manager IKEA

Tym razem do spotkania przy porannej kawie zaproszona została Anita Ryng – Communication Operations Manager IKEA.
W rozmowie: „Biznes naturalnie odpowiedzialny” dr Bartłomiej Biga pyta swoją rozmówczynię m.in. o to, jak międzynarodowe firmy – takie jak IKEA – uwzględniają w swoich działaniach społeczną odpowiedzialność biznesu?
Jak dostosowują produkcję do zmieniających się postaw ekologicznych?
Jakie priorytety związane z odpowiedzialnością stawia przed sobą IKEA?
Na jakich wartościach – zdaniem naszej rozmówczyni – oparty musi być biznes, by spełniał swoje podstawowe funkcje?

Posłuchaj!

Posłuchaj

To Nigdy Nie Była Utopia - cykl wykładów Odc.6 Między indywidualizmem i wspólnotowością cz.II

Posłuchaj drugiej części wykładu "To nigdy nie była utopia-cykl wykładów o ekonomii wartości" Prof. Jerzego Hausnera pt. "Między indywidualizmem i wspólnotowością" z gościnnym udziałem dr. hab. Janusza Czaplińskiego.
Z tego odcinka dowiesz się m.in:
Jak przedstawia się próba prognozy wzrostu gospodarczego w Polsce po pandemii, biorąc pod uwagę badania nt. polskiej mentalności uwarunkowanej kulturowo oraz kapitału społecznego? Do czego może prowadzić zanik wspólnotowości? Co cechuje właściwie funkcjonującą i służącą rozwojowi społecznemu wspólnotę? W jaki sposób we wspólnotach wyłaniają się liderzy?

Posłuchaj

Mówiąc otwarcie odc. 4: Czy eko się opłaca? Rozmowa z Jackiem Siwińskim - Prezesem Zarządu VELUX Polska

W kolejnej odsłonie cyklu "Mówiąc otwarcie" rozmawiamy o energetyce nowoczesnych budynków i ekologicznych rozwiązaniach wprowadzonych przez przedsiębiorstwa związane z branżą budowlaną. Jak produkcja w międzynarodowych przedsiębiorstwach, takich jak VELUX, adaptuje się do zmian klimatycznych? O jakich technologiach można myśleć w kontekście oszczędnego podejścia do energii? Jakie warunki musimy spełnić, aby zmniejszyć jej zużycie? W jaki sposób doprowadzić do zrównoważenia rozwoju i zmniejszenia konsumpcji energetycznej przez obiekty urbanistyczne?

Posłuchaj

To nigdy nie była utopia - cykl wykładów Prof. J. Hausnera. Odc. 5 Między indywidualizmem i wspólnotowością cz. I

W nowym odcinku cyklu wykładów, z gościnnym udziałem dr. hab. Janusza Czapińskiego, próbujemy odpowiedzieć na pytania: Czy możemy przypisywać podmiotowość wyłącznie jednostkom? Jaki rodzaj wspólnotowości służy rozwojowi społecznemu? Jak wyglądają wskaźniki wspólnotowości oraz rozwoju gospodarczego w Polsce w świetle badań społecznych? Zapraszamy do słuchania.

Posłuchaj

Mówiąc otwarcie odc. 3: Czy rozwój musi być solidarny? Rozmowa z Aleksandrą Dulkiewicz

Dr Bartłomiej Biga w rozmowie z Prezydent Gdańska – Aleksandrą Dulkiewicz, porusza tematy współpracy między regionami oraz pozaekonomicznych wartości, które wpływają na biznes. Posłuchaj i dowiedz się: Co według Aleksandry Dulkiewicz oznacza ekonomia wartości? Czy na współpracę między miastami i regionami należy spoglądać jedynie przez pryzmat finansów? Jak obecna sytuacja wpłynie na polskie miasta i czy zmiany mogą być pozytywne? Jakie zjawiska – zdaniem Prezydent Gdańska – powinny zostać wyeliminowane ze współczesnego biznesu?

Posłuchaj

To nigdy nie była utopia - cykl wykładów Prof. J. Hausnera. Odc.4 Rachunek wyników i rachunek zasobów cz II

Posłuchaj rozmowy z Piotrem Voelkelem, założycielem grupy kapitałowej VOX, który opowiada o historii rozwoju swojej działalności.
To opowieść o budowaniu partnerstw i wykorzystywaniu szans, a także o kreowaniu wartości i pomysłów pod wpływem doświadczeń.
W jaki sposób można udoskonalać produkt?

Posłuchaj

To nigdy nie była utopia - cykl wykładów Prof. J. Hausnera. Odc.3 Rachunek wyników i rachunek zasobów cz I

Zapraszamy do odsłuchania nowego odcinka podcastu z cyklu wykładów poświęconych ekonomii wartości Prof. J. Hausnera “To nigdy nie była utopia”. Tym razem prezentujemy wykład pt “Rachunek wyniku i rachunek zasobów” z gościnnym udziałem dr Teresy Cebrowskiej – Wiceprezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Posłuchaj i dowiedz się: Czy to, co mierzymy, wpływa na to, co robimy? Co jeśli mierzymy rzeczy niewłaściwie? W jaki sposób produktywność wpływa na efektywność i konkurencyjność gospodarki?

Posłuchaj

Mówiąc otwarcie odc. 2: Moje? Twoje? A może nasze wspólne?

Posłuchaj kolejnego odcinka rozmów z biznesem o ekonomii wartości. Tym razem dr Bartłomiej Biga rozmawia z Marcinem Olendrem - Managerem ds. polityk publicznych w Google. Posłuchaj i dowiedz się: Jak Google rozgranicza dane, które chce zachować wyłącznie dla siebie, od tych, którymi dzieli się z innymi?
Jak zamierza reagować na zmiany w postawach użytkowników godzących się na coraz większe ograniczenia prywatności? Czy przewaga konkurencyjna Google wynika głównie z algorytmów?

Posłuchaj

To nigdy nie była utopia - cykl wykładów Prof. J. Hausnera. odc. 2: Mateusz Zmyślony o ruchu open eyes economy

Zapraszamy do odsłuchania drugiej części pierwszego wykładu wprowadzającego pt "Czym jest ekonomia wartości?" z udziałem Mateusza Zmyślonego - dyrektora kreatywnego OEES. Mateusz opowiada o historii rozwoju ruchu open eyes economy z perspektywy praktyka. W jaki sposób w ciągu kilku lat ruch zyskał tak duże grono zainteresowanych i zaangażowanych partnerów? Jakie ciekawe inicjatywy zostały zrealizowane wokół idei? Czy idealiści to też realiści?

Posłuchaj

To nigdy nie była utopia - cykl wykładów Prof. J. Hausnera. odc. 1: Czym jest ekonomia wartości?

Wyobraźmy sobie ekonomię, której głównym celem nie jest zysk – taką, która przyznaje wyższość wartościom niematerialnym.
To ekonomia, która nie unika odpowiedzialności, ale ceni sobie solidarność, altruizm i wyższe potrzeby. Czy taka ekonomia jest możliwa?
W pierwszych odcinku podcastu Open Eyes Economy zapraszamy od odsłuchania głównych tez z wykładu wprowadzającego, poświęconego podstawowym pojęciom ekonomii wartości.

Posłuchaj

Mówiąc otwarcie odc. 1: Nowy świat, nowe wartości. Bartłomiej Biga w rozmowie z Dominiką Bettman

Nowe technologie co roku zmieniają biznes. Z kolei dziś koronawirus wywraca świat biznesu do góry nogami. Co tak naprawdę dzieje się wewnątrz firm? Czy obecna sytuacja pozwala na rozmowę o wartościach pozaekonomicznych? Co z rolą człowieka w światowej gospodarce? Może w przyszłości uratuje nas właśnie ta budząca obawy sztuczna inteligencja? Przed Wami relacja z pierwszej ręki – o nowej rzeczywistości opowie Dominika Bettman, która na co dzień zarządza olbrzymią korporacją Siemens Polska.

Posłuchaj

Nowoczesny Lider i ekonomia wartości

Sebastian Drzewiecki w rozmowie z Prof. Jerzym Hausnerem o jego książce „Społeczna czasoprzestrzeń gospodarowania. W kierunku ekonomii wartości”.
To Tobie droga liderko i drogi liderze oraz o Open Eyes Economy Summit.

Posłuchaj

Czy prof. Bralczyk rozumie korpomowę?

Jeśli mówić o mówieniu to tylko z prof. Bralczykiem! Ale czy prof. Bralczyk rozumie korpomowę? Jak mówić o ekonomii i innych trudnych tematach tak, aby być zrozumianym? I – co dla niektórych może być bardzo ważne – czy gdy pijemy piwo bezpośrednio z butelki, to pijemy z gwinta, czy z gwintu?

Posłuchaj

Rafał Woś – najlepsze ekonomiczne książki roku

Rozmowa z Rafałem Wosiem, który jest siłą sprawczą konkursu Dziennika Gazety Prawnej na najlepsze książki ekonomiczne Economicus 2019. Mówimy nie tylko o nagrodzonych książkach, ale także o tym, jaki będzie los pracowników w wyniku czwartej rewolucji przemysłowej.

Posłuchaj

Bartłomiej Biga, Agata Kowalska, Magdalena Ostasz, Rafał Olesiński - Prawnik w tajemniczym świecie aktywów niematerialnych

Zapraszam do świata aktywów niematerialnych! Skuteczne strategie zarządzania własnością intelektualną firm zwykle są nieoczywiste. To nie jest tak, że zawsze trzeba patentować wszystko co się da. Często – szczególnie w gospodarce cyfrowej – lepsze okazuje się bardziej otwarte podejście.

Posłuchaj

O Firmach Ideach.

Firma-Idea to organizacja w której wyniki finansowe są pochodną współpracy opartej na zaufaniu, wspólnej misji, wartościach i poczuciu wyższego celu. Ten nadrzędny sens istnienia firmy jest silnie osadzony w zaspokojeniu ważnych potrzeb społecznych. W podcaście „12 pytań” Przemek Karczewski odpowiada na pytania czym jest w istocie Firma-Idea? Oraz, o których firmach możemy powiedzieć, że wpisują się w ten koncept?

Posłuchaj

FIRMA-IDEA: Nowe podejście do wartości w biznesie.

Mariusz Chrapko w audycji o tym, jak zwinnie zarządzać sobą i biznesem? W rozmowie z Mateuszem Zmyślonym próbuje uchwycić sposób wytwarzania wartości przez firmy oraz przyjrzeć się zagadnieniu społecznej odpowiedzialności biznesu.

Posłuchaj

O świadomych wyborach, greenwashingu i szacunku do rękodzieła

Karolina Sobańska w rozmowie z Maciejem Podgórskim z Magazynu CRAFT, o tym dlaczego warto zgłębiać temat świadomego podejścia do zakupów i przedmiotów. Gdzie w 21 wieku jest miejsce dla mediów drukowanych oraz jaką przewagę nad multimediami mają treści analogowe? Jak ważne jest opowiadanie historii o rzemieślnikach i wspieranie lokalnych twórców? Jak odnaleźć autentyczność w dobie reklam i greenwashingu?

Posłuchaj

PLANETA & OTOCZENIE: życie bez śmieci, czyli podstawy zero waste

Rozmowa Karoliny Sobańskiej z Kasią Wągrowską - autorką bloga Ograniczam się i autorką książki „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej” i jak sam tytuł (zarówno podcastu, jak i książki!) wskazuje – poruszają temat zero waste, rozbijając na czynniki pierwsze wszystkie R: refuse, reduce, reuse, recycle i rot.

Posłuchaj

Pionierzy rolnictwa ekologicznego

Agnieszka Zdunek, autorka podcastu ekologicznego Jest zielono, w rozmowie z Łukaszem Nowakiem porusza tematykę rolnictwa ekologicznego.
Posłuchaj i dowiedz się jak wygląda historia początków rolnictwa ekologicznego w Polsce? Czym są kooperatywy spożywcze? Czy certyfikaty ekologiczne mają wartość?

Posłuchaj

Jak pomóc lasom w Amazonii?

Agnieszka Zdunek, autorka podcastu ekologicznego Jest zielono, w obliczu katastrofy zadaje pytanie: co Ty możesz zrobić, gdy płoną lasy w Amazonii? I daje konkretną odpowiedź.
Jest jedna mała rzecz, dzięki której jesteś w stanie zmienić tę sytuację. Zrobienie tej jednej rzeczy zajmuje pół godziny, może godzinę dla niewprawnych. Kosztuje prawie nic.

Posłuchaj

Cena naszych śmieci

Agata Kasprolewicz z podcastu Radio Antropocenu rozmawia o problemie globalnego handlu odpadami.
Z pozoru to czysty biznes. Dla bogatych krajów to okazja na tani recykling. Dla biednych -szansa na nowe miejsca pracy i zarobek. Posłuchaj o sytuacji w krajach, które stały się wysypiskami śmieci.

Posłuchaj

Dzikie zwierzęta, ludzie i wirusy

Agata Kasprolewicz w podcaście Radio Antropocenu wskazuje, że natura wysyła nam wiadomość. Nie po raz pierwszy. Ale tym razem nie możemy jej zignorować. Pandemia koronawirusa pokazuje, że przekraczanie przez człowieka granic ekosystemów to poważne wyzwanie dla zdrowia publicznego.

Posłuchaj

Dobra Gospodarka Andrzeja Mierzwy odc. 7

Gośćmi Andrzeja Mierzwy są dziś dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek i prof. Jerzy Hausner. Wspólnie wymieniają największe grzechy i największe nadzieje polskiej gospodarki.

Posłuchaj