Nr 2

Miejsce pracy dla każdego

Osoby z niepełnosprawnością są w krakowskich centrach usług biznesowych pełnowartościowymi pracownikami. Na włączeniu osób niepełnosprawnych w środowisko pracy zależy wszystkim i wszyscy na tym korzystają. Z jednej strony firmy i ich pracownicy, z drugiej strony społeczeństwo, podnosząc swoją świadomość na temat niepełnosprawności.

 

– Zaczynamy od ogłoszenia o pracę – mówi Katarzyna Lampart, specjalistka ds. marketingu rekrutacyjnego w Shell Business Operations. – Osoba z niepełnosprawnością już od samego początku musi wiedzieć, że ma równe szanse w ubieganiu się o pracę, gdyż istotne są dla nas kompetencje. To powinno być dla wszystkich oczywiste, ale na razie tak nie jest. Do każdego ogłoszenia dodajemy więc informację, iż osoby z niepełnosprawnością są w naszej firmie mile widziane.

W Polsce pokutuje przekonanie, że osoby niepełnosprawne są w firmie problemem, i często traktowane są jako nadające się do wykonywania jedynie najprostszej pracy. Dlatego warto podkreślać, że tak nie jest. Jedna z osób niepełnosprawnych zatrudnionych w krakowskim oddziale Shell wprost przyznaje, że gdyby nie jasna deklaracja firmy w ogłoszeniu, nie starałaby się o tę pracę. Z perspektywy czasu cieszy się również, iż zdecydowała się wykonać odważny ruch i aplikować do tak dużej korporacji.

Osoby z niepełnosprawnościami coraz częściej pojawiają się w roli pracowników krakowskich centrów usług, a krakowskie firmy coraz częściej mówią o swojej otwartości względem niepełnosprawnych. Shell Business Operations było sponsorem Come CloSeR Show 2017, konferencji, której organizatorem jest Fundacja Menedżerowie Jutra MOFFIN.

– Wydarzenie to jest dla wielu firm świetną okazją, by podzielić się dobrymi praktykami, porozmawiać o wyzwaniach związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Dla wszystkich członków konferencji jest jasne, że nie ma tu konkurencji i każdy z nas ma wspólny cel. Wszyscy chcemy stworzyć komfortowe i dostępne środowisko pracy – tłumaczy Lampart.

Nowe biuro Shell Business Operations dostosowane jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. W firmie funkcjonuje grupa pracowników prężnie działających na rzecz usprawnień i doskonalenia różnych obszarów firmy w tematyce niepełnosprawności. Dodatkowo osoby z niepełnosprawnością w ramach opieki medycznej mają zagwarantowany pakiet VIP poszerzony o dedykowanego asystenta.

Ponadto, aby ułatwić przygotowanie stanowiska pracy dla osób niepełnosprawnych, w Shell stworzono specjalną platformę ułatwiającą wprowadzanie koniecznych adaptacji. Platforma ta umożliwia dobór odpowiednich programów komputerowych czy sprzętu biurowego.

– Jesteśmy jednak świadomi, iż każda niepełnosprawność powinna być traktowana indywidualnie, dlatego już na etapie rekrutacji zachęcamy do otwartej rozmowy na temat potrzeb osoby niepełnosprawnej – wyjaśnia Lampart i dodaje:

– W Shell prowadzimy szkolenia dotyczące świadomości niepełnosprawności. Mają one na celu budowanie pewności i otwartości w obcowaniu z osobami niepełnosprawnymi. Przełamania pewnych barier potrzebują jednak obie strony. Chcemy, by osoby niepełnosprawne poczuły, że są uznawane za pełnowartościowych pracowników i że warto wykonać krok w stronę zatrudnienia.

Polityka coraz szerszego włączania osób niepełnosprawnych do pracy jest dla firm korzystna z wielu powodów. Bez wątpienia różnorodność ta pozytywnie wpływa na jakość współpracy w zespołach. Mówiąc szerzej o zarządzaniu różnorodnością, Shell dba o budowanie kultury szacunku względem wszystkich pracowników bez względu na ich płeć, wiek, narodowość, orientację seksualną czy niepełnosprawność.

W krakowskim oddziale Shell jest obecnie zatrudnionych ok. 400 obcokrajowców reprezentujących 36 narodowości. Większość pracowników krakowskiego oddziału to kobiety, a średnia wieku wynosi 32 lata.

pil