Nr 5

Odpowiedź na nową rzeczywistość

Z Tomaszem Wojtasem rozmawia Maryla Giemza.

W marcu bieżącego roku w odpowiedzi na nową rzeczywistość profesor Jerzy Hausner powołał zespół ekspertów, którzy przeanalizowali bieżącą sytuację gospodarczą i stworzyli rekomendacje działań – alert gospodarczy.

Okazało się, że działanie „tu i teraz” było bardzo potrzebne, dlatego zadecydowano o stworzeniu podobnych grup i tak powołano 8 zespołów pracujących nad alertami dotyczącymi gospodarki, edukacji, samoorganizacji społecznej, samorządności terytorialnej, kultury, zdrowia, gospodarowania wodą oraz biznesu. Eksperci Open Eyes Economy Hub stworzyli ponad 100 opracowań – alertów i ekspertyz. O tym, jak ta idea dojrzewała w organizatorach Open Eyes Economy Summit, opowie Tomasz Wojtas – dyrektor OEES oraz koordynator prac Hubu.

MG: Dlaczego powstały alerty? Skąd wziął się na nie pomysł?

Tomasz Wojtas: Już tworząc sam ruch Open Eyes Economy w 2016 roku, wiedzieliśmy, że przyjdzie czas na prace analityczne czy też wdrożeniowe. Przez 5 lat budowaliśmy swoją pozycję i zaufanie wśród odbiorców naszych działań i opinii publicznej, zawsze stawiając przede wszystkim na merytorykę i jakość naszych działań. Zrealizowane 4 edycje Kongresu oraz kilkadziesiąt wydarzeń z cyklu Open Eyes Economy on Tour pozwoliły nam zgromadzić wokół „błękitnej rewolucji” sieć ekspertów zarówno z Polski, jak i z kilkunastu krajów świata oraz zawiązać trwałe partnerstwa z biznesem, samorządami, mediami, organizacjami III sektora czy instytucjami kultury, a także rozwijać je w zgodzie z naszymi trzema filarami: FIRMA-IDEA, MIASTO-IDEA, MARKA – KULTURA. Specyficzny rok 2020 przyspieszył decyzję o powstaniu OEE Hub w ramach ruchu, który tworzymy, ale byliśmy na to doskonale przygotowani – budowana przez lata sieć interesariuszy nadała naszym działaniom wiarygodności. Potrzeba reakcji związana z kryzysem epidemicznym była tak wielka, że początkowo planowaliśmy nasze prace oprzeć jedynie o alert gospodarczy, jednak w krótkim czasie okazało się, że to za mało, i zaczęliśmy działać łącznie na 8 polach.

MG: Na osiągniecie czego pozwoliły alerty?

TW: Do tej pory byliśmy kojarzeni jako organizatorzy niebanalnych wydarzeń. Alerty umożliwiły nam na `ugruntowanie pozycji na arenie twórców treści merytorycznych i ruchów analitycznych. Mogliśmy sprawdzić, czy nasze dotychczasowe działania miały wpływ na ekspertów różnych dziedzin. W momencie, kiedy zapraszaliśmy do współpracy potencjalnych autorów, zainteresowanie współpracą okazało się tak duże, że udało nam się skupić wokół projektu ponad 140 wybitnych specjalistów.

MG: Czy alerty pozwoliły inaczej poradzić sobie z sytuacją pandemii?

TW: Dzięki alertom udało nam się dotrzeć do wielu różnych środowisk zmuszonych w sytuacji kryzysu do podejmowania nieszablonowych decyzji, na które nie było gotowych scenariuszy. Dlatego też postanowiliśmy w gronie naszych autorów zaproponować różnego rodzaju rekomendacje, które mogłyby pomóc odnaleźć się w tej jakże trudnej dla wszystkich sytuacji. Sytuacji na tyle dynamicznej, że byliśmy zmuszeni do działania w trybie ekspresowym, wydając raport biznesowy czy gospodarczy dwa razy w tygodniu, bo codziennie pojawiały się nowe okoliczności.

MG: Jakie są najważniejsze wnioski?

TW: Wydawanie alertów nie zakończyło prac. Tworząc je, rozpoczęliśmy pewnego rodzaju proces, który pierwotnie był procesem szybkim, interwencyjnym, a obecnie przerodził się w opracowania podsumowujące ten trudny okres, zawierające przemyślenia – co dalej, jaki powinien być następny krok. Raporty przygotowane są dla najważniejszych dziedzin życia, a ich syntezę stanowi raport diagnozujący stan polskiego państwa, który zostanie zaprezentowany na OEES 5. Razem stanowią one unikatowe kompendium wiedzy o działaniu państwa w pandemii.

Wszystkie opracowania ekspertów dostępne są na www.oees.pl/dobrzewiedziec

Serdecznie dziękujemy wszystkim Ekspertom za ich wkład i chęć współpracy.

Tomasz Wojtas – dyrektor Open Eyes Economy, absolwent kierunku gospodarka i administracja publiczna na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Obecnie wiceprezes zarządu Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, w której pełni rolę dyrektora międzynarodowego kongresu Open Eyes Economy Summit. Manager kultury, do 2015 roku prezes zarządu Agencji Artystycznej GAP.