Nr 4

Oko w oko z rozwojem. Miasto Kraków z perspektywy open eyes economy

Miasto-idea to model teoretyczny – pewien kierunek, który trzeba sobie wyznaczyć. Kraków robi to na co dzień – z ogromnymi sukcesami.
Nie brakuje oczywiście takich, którzy mówią: „Nic się nie dzieje”. Ale wystarczy się rozejrzeć, aby dostrzec, że miasto cały czas zmienia się na lepsze.

Kultura jak okiem sięgnąć

Mówią, że Kraków festiwalami stoi. Można powiedzieć, że w każdym tygodniu odbywa się jakiś duży festiwal – aż 52 takie imprezy w roku są organizowane przez miejskie instytucje kultury i finansowane z budżetu miasta Krakowa. Są wśród nich prawdziwe perełki przyciągające międzynarodową publiczność: Sacrum Profanum, Misteria Paschalia, Boska Komedia, Unsound czy Opera Rara. Nowym punktem w kulturalnym kalendarzu miasta jest festiwal Sztuka do rzeczy – design w Krakowie, projekt poświęcony przemysłom kreatywnym. Pierwsza edycja odbyła się jesienią 2018 r., a uczestnicy mogli wziąć udział m.in. w warsztatach, wystawach i pokazach filmowych.

Perspektywy dla ekologii

Już od kilku lat krakowska zieleń miejska rozwija się szczególnie bujnie. Ten fakt doceniono na konferencji EUGIC London 2019 (3rd European Urban Green Infrastructure Conference), podczas której nasze miasto otrzymało nagrodę w kategorii „Wdrożenie zielonej infrastruktury w miastach”. Jury wyróżniło Ogrody Krakowian – projekt realizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Celem inicjatywy było stworzenie w mieście małych, przyjaznych terenów rekreacyjnych – tzw. parków kieszonkowych. Ich główną zaletą jest to, że są wielofunkcyjne, a ci, którzy do dużych parków czy lasów mają daleko, mogą zyskać bezpośredni dostęp do przyrody. Warto w tym kontekście wspomnieć, że wydatki na zieleń miejską wciąż rosną, a w 2019 r. osiągnęły ok. 135 mln zł.

Komfort życia jak się patrzy

Miasto działa w myśl zasady zrównoważonego rozwoju – dąży do pokazania szans i możliwości wszystkim mieszkańcom, dba o ich wygodę i jakość życia. Służy temu
np. program Krakowska Karta Rodzinna 3+. Jej posiadaczom przysługuje 50 proc. zniżki na bilety wstępu do miejskich teatrów, muzeów, krakowskiego zoo czy na baseny. Mogą się także ubiegać o przyjęcie dzieci poza kolejnością do żłobków i przedszkoli wraz z częściowym lub całkowitym zwolnieniem z opłat. Ważną inicjatywą są Kluby Rodziców, które oferują możliwość integracji, liczne warsztaty i spotkania z ekspertami. Warto przypomnieć, że mamy najlepszą „kranówkę” w Polsce czy liczne programy prozdrowotne, jak choćby Dzienny Dom Opieki Medycznej.

Rzut oka na czas wolny

Aż trudno w to uwierzyć, ale w 2018 r. Kraków odwiedziło
13,5 mln osób, z czego 9,6 mln zdecydowało się na pobyt obejmujący minimum 1 nocleg. Turystom zdecydowanie podoba się w naszym mieście. Najlepszym tego dowodem jest zdobycie przez Kraków 8. miejsca w rankingu 10 najlepszych miast świata portalu Trip Advisor (2018 r.). Zestawienie tworzone jest na podstawie opinii i pozytywnych recenzji użytkowników tej platformy. Mamy znakomite hotele, kawiarnie, puby, organizujemy świetne eventy – to wszystko sprawia, że marka Krakowa stale rośnie w siłę. Warto podkreślić, że Europejska Akademia Gastronomiczna przyznała naszemu miastu tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019. Cieszymy się z popularności Krakowa, choć wiemy, że masowa turystyka (potencjalnie overtourism) jest zarówno szansą, jak i źródłem problemów.

Nowe spojrzenie na innowacje

Kraków to tylko tradycja, lajkonik i muzea? Nic z tych rzeczy! Dowodem jest choćby ranking Tholons, swoisty tor wyścigowy, na którym rywalizują ze sobą centra usług wspólnych rynku IT i finansów. W edycji z 2019 r. okazało się, że Kraków zajął najwyższą pozycję w kontynentalnej Europie! Z raportu Polskie Startupy 2018 fundacji Startup Poland wynika, że najwięcej start-upów (respondentów) znajduje się w Warszawie (29 proc.), lecz ośrodki takie jak Wrocław (12 proc.) czy Kraków (10 proc.) zaczynają deptać stolicy po piętach. Z kolei jeśli spojrzeć na liczbę dużych inwestycji (powyżej
10 mln zł), okaże się, że najwięcej było ich w Krakowie – aż 40 proc. – oraz we Wrocławiu (30 proc.). To właśnie z tych miast pochodzą start-upy, które odnoszą największe sukcesy. Kraków jest także liderem pod względem efektywnego fundraisingu. Aż 40 proc. tych, którzy w ramach swoich zbiórek zgromadzili ponad 10 mln zł, pochodzi właśnie z Małopolski. Dodatkowo miasto może poszczycić się innowacyjnym programem Wirtualny Urzędnik.

Dojedziesz w oka mgnieniu

Rozpędziliśmy się na drodze do innowacyjnego ekologicznego transportu i nie zamierzamy zwalniać. W Krakowie kursuje aż 110 nowoczesnych, niskopodłogowych wagonów tramwajowych. Wśród nich jest 36 najdłuższych w Polsce tramwajów typu PESA 2014N Krakowiak. Wszystkie autobusy MPK spełniają europejskie standardy emisji spalin – co najmniej normę EURO 5. Mamy 26 autobusów elektrycznych oraz 34 autobusy hybrydowe. Łączna długość wydzielonej infrastruktury rowerowej pod koniec 2018 r. wynosiła ok. 156,2 km. Miłośnikom tego środka transportu miasto ma do zaoferowania 5,1 tys. stojaków oraz 30 samoobsługowych miejskich stacji naprawy rowerów. W 2018 r. w ramach systemu Wavelo działało już 165 stacji i 1,5 tys. pojazdów, a amatorzy dwóch kółek wypożyczyli je łącznie ponad milion razy i przejechali prawie 3,5 mln km.
To tylko krótki przegląd dobrych praktyk i miejskich inicjatyw, ale doskonale wskazuje kierunek zmian, do których dążymy. Chcemy miasta otwartego, przyjaznego, czystego i zielonego, w którym jest przestrzeń na biznes, kulturę i pracę – na dobre, bezpieczne, satysfakcjonujące życie.