Nr 5

Design thinking w Krakowie. Idea parków kieszonkowych, czyli innowacyjna ekologia

Przykład dobrze wdrożonej idei? Kiedy działanie odpowiada realnym potrzebom, a perspektywa mieszkańców staje się wartością nadrzędną.

Kraków jako miasto-idea

Rozwój miasta to nie tylko wzrost wskaźników gospodarczych, to także generowanie nowych wartości, tak aby żyło się w nim bardziej komfortowo poprzez dostosowanie rozwoju miasta do potrzeb mieszkańców. Dobrym przykładem takiego działania jest realizowany od 2016 roku przez Zarząd Zieleni Miejskiej projekt parków kieszonkowych „Ogrody Krakowian”.

Parki kieszonkowe wplecione w miejską tkankę

Idea parków zakłada tworzenie sieci przestrzeni zielonych o powierzchni nieprzekraczającej 5000 m2. Pozwala to na znaczne zwiększenie dostępności terenów zielonych w wielkich aglomeracjach miejskich, zgodnie z założeniem, że mieszkaniec każdej dzielnicy będzie miał do parku 5–15 minut spacerem od swojego miejsca zamieszkania. O wiele łatwiej jest wpleść w gęstą zabudowę niewielkie parki, zwłaszcza wykorzystując niezagospodarowane do tej pory, nieforemne działki, puste przestrzenie po wyburzeniach czy skwery wymagające rewitalizacji, niż tworzyć parki duże powierzchniowo.

Projekt szyty na miarę

Projekt każdego parku to kształtowanie przestrzeni publicznej w danej dzielnicy z uwzględnieniem potrzeb lokalnych społeczności. W celu dogłębnego ich zbadania przeprowadzane są konsultacje z mieszkańcami w formie spotkań lub warsztatów.

Małe parki to wielkie korzyści

Zielone skwery są wykorzystywane nie tylko jako miejsce relaksu, odpoczynku czy spotkań rodzinnych. To miejsca tętniące życiem, gdzie odbywają się sąsiedzkie pikniki czy kameralne koncerty. Można w nich uprzyjemnić sobie czas oczekiwania na autobus, a dla najmłodszych to nie tylko miejsce do zabawy, ponieważ parki pełnią także rolę edukacyjną.

Różnorodność parków

Krakowskie ogrody kieszonkowe charakteryzują się tym, że każdy poświęcony jest innemu tematowi, a ich motywy przewodnie zależne są od ich lokalizacji czy sugestii mieszkańców. Na mapie Krakowa dotychczas pojawiły się ogrody m.in.: Ptasi, Relaksacyjny, Kwietny, Dębowy, Trawiasty, Polny, Literacki, Artystyczny, Magiczny, Leśny, Matematyczny, Technologiczny, Motyli, Prehistoryczny, Sielski, Lipowy.

Projekt zauważony

Sukces „Ogrodów Krakowian” to nie tylko głosy zadowolenia mieszkańców, ale również uznanie architektów. Projekt zdobył nagrody główne na konferencjach EUGIC London 2019 w kategorii „Najlepsza implementacja zielonej infrastruktury w mieście” oraz 2019 Euro-China Green&Smart City Forum and Awards w kategorii Green Urban Design. Otrzymał także nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich w ogólnokrajowym konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w zieleni.

Przyszłość Ogrodów

Do 2030 roku planowane jest stworzenie kolejnych 46 parków, szczególnie że wiele zgłaszanych jest w ramach budżetu obywatelskiego. To dobra odpowiedź na panującą wszędzie betonozę i walkę z nadchodzących skutkami zmian klimatycznych.