Dobrze wiedzieć

Wszystko się zmienia, tyle się dzieje, świat się kręci i to nas kręci, więc kręcimy, nagrywamy, publikujemy i mówimy. Dlaczego? Bo dobrze wiedzieć i dobrze dzielić się tą wiedzą. W tej sekcji znajdziecie materiały na tematy związane z OEES: magazyny, książki, publikacje, filmy i podcasty, do posłuchania, poczytania, obejrzenia i… polecenia dalej.

THINK TANK OPEN EYES ECONOMY

Wybuch pandemii COVID-19 był solidnym sprawdzianem jakości funkcjonowania naszych struktur samorządowych, innowacyjności sektora edukacyjnego czy wydolności publicznej służby zdrowia. Zespół ekspertów think tank OEE pod przewodnictwem prof. Jerzego Hausnera zajmował się dogłębną analizą zaistniałej sytuacji, opracowując szereg krótkich, eksperckich opinii oraz rekomendacji publikowanych regularnie na stronie OEES w formie alertów: edukacyjnego, społecznego, samorządowego, kulturalnego, biznesowego, gospodarczego, wodnego oraz zdrowotnego. Wspólna praca przedstawicieli różnych środowisk: naukowców, akademików, przedstawicieli biznesu, kultury czy samorządowców pozwoliła na szerokie spojrzenie na omawiane problemy z różnych dziedzin życia.

Filmy

Zobacz na własne oczy…
… co robimy na OESS-ie i podczas wydarzeń, które realizujemy przez cały rok.

Podcasty

Co słychać w open eyes economy?
Przekonaj się – posłuchaj naszych podcastów.

Posłuchaj

Dobra Gospodarka Andrzeja Mierzwy odc. 7

Gośćmi Andrzeja Mierzwy są dziś dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek i prof. Jerzy Hausner. Wspólnie wymieniają największe grzechy i największe nadzieje polskiej gospodarki.

Posłuchaj

Mówiąc otwarcie odc.10: Turyści tak, problemy nie! dr Bartłomiej Walas, Urząd Miasta Krakowa

Posłuchaj i dowiedz się: Jaki wpływ na branżę turystyczną wywarła pandemia? O jakich turystów zabiegać powinny duże metropolie?
Jak kulturowe bogactwo Krakowa wpływać może na jego turystyczną atrakcyjność? Na te i inne pytania odpowiada w rozmowie zaproszony przez nas gość.

Posłuchaj

To Nigdy Nie Była Utopia-cykl wykładów Odc.12: Firma-Idea:nowe podejście do wartości w biznesie czII

Zapraszamy do odsłuchania drugiej części wykładu prof. Jerzego Hausnera poświęconego tworzeniu firm opartych na idei i systemie wartości, które wyznaczają dalszy rozwój przedsiębiorstwa.
Gośćmi specjalnymi wykładu byli: prof. dr hab. Krzysztof Obłój (Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Warszawski) oraz Przemysław Powalacz (Prezes Zarządu Geberit sp. z o.o.).

Posłuchaj

Artykuły

OEES jest ci pisany!
Tu znajdziesz ciekawe i inspirujące teksty na tematy związane z open eyes economy.

Artykuły studentów dziennikarstwa radio UJ

PROLOG OEES 2021: Miasto się wydarza, 15.11.2021

15 listopada odbył się Prolog tegorocznego kongresu Open Eyes Economy Summit. Wydarzenie miało na celu przede wszystkim nakreślić obszar zagadnień, które były poruszane w ciągu następnych dwóch dni. Motywem przewodnim kongresu są więzi międzypokoleniowe: GeneRacje: mają swoje racje. Co wpływa na ich kształtowanie i jak one same mogą kształtować świat? Jaką odpowiedzialnością obarczają poszczególne pokolenia?

Czytaj więcej

Artykuły studentów dziennikarstwa radio UJ

OEES 2021: FIRMA-IDEA: A Spotlight on sustainable investing – Driving change that matters, 16.11.2021

„To nie jest przejściowa moda”
To już szósta edycja Kongresu Open Eyes Economy Summit - szczytu ekonomicznego odbywającego się co roku w Krakowie. 16 listopada w Centrum Kongresowym ICE ruszyła sesja inauguracyjna wydarzenia. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w kongresie zarówno na żywo, jak i online.

Tematy poruszane podczas poszczególnych paneli oscylowały wokół m.in. odpowiedzialności społecznej oraz środowiskowej, innowacyjnych projektów,
cyberbezpieczeństwa, zarządzania różnorodnością, problemów wielopokoleniowych.

Czytaj więcej

Artykuły studentów dziennikarstwa radio UJ

OEES 2021: MIASTO-IDEA: miasta historyczne – co dalej? 16.11.2021

Miasto przyciąga ludzi. Obecne trendy demograficzne wskazują, że za dwadzieścia lat niemal 2/3 mieszkańców Ziemi będzie zamieszkiwało miasta. Dziś 80% populacji miast stanowi właśnie ludność przyjezdna.

Kierunek rozwoju miast był przedmiotem dyskusji podczas 6. edycji Kongresu Open Eyes Economy Summit. Rozmawiano o sposobach zarządzania miastami i zmianach w tym zakresie wywołanych przez pandemię COVID-19.

Czytaj więcej

Artykuły studentów dziennikarstwa radio UJ

OEES 2021: MARKA – KULTURA: STREAMING & GAMING, 16.11.2021

Podczas pierwszego dnia szóstej edycji OEES odbyła się sesja pt: „MARKA – KULTURA: STREAMING & GAMING”, poświęcona wpływowi nowych technologii na sztukę i kulturę, ale także na kształtowanie więzi międzypokoleniowych. Merytorycznym partnerem ścieżki była Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie.

Czytaj więcej

Artykuły studentów dziennikarstwa radio UJ

OEES 2021: SESJA SPECJALNA: (Nie)szczęście pracy, czyli o konsekwencjach traktowania pracy jako źródła przyjemności, 16.11.2021

Jak osiągnąć szczęście w pracy?
W przestrzeni publicznej od dłuższego czasu toczy się dyskusja na temat idei pracy w życiu człowieka, a także powiązania jej w jakiś sposób ze szczęściem. Ekspertom pojawia się szereg pytań związanych z tym zagadnieniem. Skoro praca stanowi tak ważny element codzienności, to musi być źródłem przyjemności, a może jedynie powiązana jest z chęcią osiągnięcia jakichś celów? W jaki sposób zapewnić pracownikom szczęście?

Problematyka ta została poruszona na tegorocznym kongresie Open Eyes Economy Summit podczas sesji specjalnej pt. „(Nie)szczęście pracy, czyli o konsekwencjach traktowania pracy jako źródła przyjemności”.
Do dyskusji zaproszono reprezentantów zarówno środowiska akademickiego, jak i technologicznego.

Czytaj więcej

Artykuły studentów dziennikarstwa radio UJ

OEES 2021: SESJA SPECJALNA: Całkiem Nowa Energia, 16.11.2021

Wtorkowa sesja specjalna pt. „Całkiem nowa energia” odbywająca się w ramach szóstej edycji kongresu Open Eyes Economy Summit poświęcona była m.in. tematyce ekologicznej, sposobach zmniejszenia emisji zanieczyszczeń oraz powiązania z nadchodzącym kryzysem
klimatycznym.
Pod pojęciem całkiem nowej energii kryje się reforma, polegająca na niwelowaniu wydzielania zanieczyszczeń powstających w wyniku spalania węgla. Aktualnie w dobie zbliżającej się katastrofy klimatycznej testuje się alternatywne drogi pozyskiwania energii elektrycznej, takie jak: elektrownie wiatrowe czy fotowoltaikę

Czytaj więcej

Artykuły studentów dziennikarstwa radio UJ

OEES 2021: FIRMA-IDEA: Zarządzanie różnorodnością wielopokoleniowa i wielokulturowa organizacja, 17.11.2021

Ekonomia wartości, o której mówiono podczas szóstej edycji kongresu Open Eyes Economy Summit ma wiele wymiarów. Jednym z nich jest różnorodność w każdej postaci - czy to wielokulturowa, czy to płciowa czy narodowościowa. Te wątki znalazły niezwykle ciekawe
odzwierciedlenie w bloku sesji pt: „FIRMA - IDEA: Zarządzanie różnorodnością: wielopokoleniowa i wielokulturowa organizacja”.
Były one poświęcone nie tylko różnorodności jako źródle przewag dla firmy, ale też tolerancji, dialogu biznesowemu czy parytetom.

Czytaj więcej

Artykuły studentów dziennikarstwa radio UJ

OEES 2021: FIRMA-IDEA: Pandemia lekcją dla przedsiębiorstw i organizacji – jakie wnioski możemy z niej wyciągnąć? 17.11.2021

Podczas drugiego dnia Open Eyes Economy Summit mogliśmy przyjrzeć się ideom firm i organizacji w sesji Organizacje i ekosystemy w czasach COVID. Oprócz dynamicznego rozwoju kanału e-commerce i uruchomienia nowych usług online, obserwujemy także wewnętrzne zmiany w organizacjach.
Postawione zostało również pytanie o przyszłość globalizacji - czy pandemia może odwrócić ją w stronę lokalności?

Czytaj więcej

Artykuły studentów dziennikarstwa radio UJ

OEES 2021: MARKA-KULTURA: Czy i jak zaczynać wszystko od nowa? 17.11.2021

Drugi dzień szóstej edycji OEES rozpoczynała hybrydowa sesja pt: „MARKA-KULTURA: Czy i jak zaczynać wszystko od nowa?”, która skupiała się głównie na przedyskutowaniu współczesnych problemów na arenie ekologii oraz na wspólnym omawianiu innowacji, jakie mogłyby te problemy rozwiązać. Poruszano kwestie pandemii i jej wpływu na m.in. edukacje, kulturę, relacje międzyludzkie, biznesy. Osoby z branży biznesowej oraz naukowej
dyskutowały o tym, co możemy zrobić dobrego dla przyszłych pokoleń.

Czytaj więcej

Artykuły studentów dziennikarstwa radio UJ

OEES 2021: SESJA SPECJALNA: Akademia po pandemii perspektywy kształcenia zdalnego, 17.11.2021

Międzynarodowy kongres Open Eyes Economy Summit poruszył wiele ciekawych wątków. Mówiąc o ekonomii wartości w trakcie drugiego dnia odbyła się sesja pt: „Akademia po pandemii: perspektywy kształcenia zdalnego”. Była ona poświęcona nie tylko edukacji jako takiej, ale też zmianom, które zaszły w trakcie pandemii, a także prognozom jak będzie wyglądało kształcenie w najbliższej przyszłości.

Czytaj więcej

Artykuły studentów dziennikarstwa radio UJ

OEES 2021: SESJA SPECJALNA: Edukacja klimatyczna, 17.11.2021

Jedna ze środowych sesji specjalnych na tegorocznej konferencji Open Eyes Economy Summit dotyczyła szeroko pojmowanej edukacji klimatycznej. Paneliści dyskutowali o tym, dlaczego jest ona tak bardzo ważna we współczesnym świecie i w jaki sposób powinna zostać wprowadzona na szeroką skalę.
Punktem wyjścia do dyskusji jest zaprezentowanie fragmentu filmu pt. „Nadzieja umiera ostatnia” w reżyserii Johnatana Ramsey’a, w którym widzimy młodych aktywistów zaangażowanych w sprawy środowiskowe w naszym kraju, jaki i sam Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Możemy posłuchać tego, co młodzież ma do powiedzenia o nadchodzącej katastrofie klimatycznej.

Czytaj więcej

Artykuły studentów dziennikarstwa radio UJ

OEES 2021: SESJA SPECJALNA: ESG- nowa rzeczywistość biznesu, 17.11.2021

ESG w czasach pandemicznych
Jedną z ostatnich sesji specjalnych podczas tegorocznego szczytu ekonomicznego w Krakowie było spotkanie pt. „ESG – nowa rzeczywistość biznesu”.
Pod skrótem ESG kryje się „environmental, social and corporate governance”, co w tłumaczeniu na język polski możemy zapisać jako „środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny”.
Jakie powiązania klarują się między pandemią, a ESG w naszej nowej codzienności?

Czytaj więcej

Artykuły studentów dziennikarstwa radio UJ

OEES 2021: SESJA SPECJALNA: Lokalni czy globalni dostawcy - kto szczególnie potrzebuje naszej pomocy? 17.11.2021

Lokalni czy globalni dostawcy – kto szczególnie potrzebuje naszej pomocy?

Kogo powinniśmy wspierać: lokalnych dostawców i małe firmy czy wielkie koncerny spożywcze? – to pytanie otworzyło sekcję specjalną 6. Edycji Kongresu Open Eyes Economy Summit. Jednak nie była to dyskusja wyłącznie o problemach lokalnych i globalnych dostawców, ale także o strukturze rynku dystrybucji, bieżącym wzroście cen żywności i mentalności konsumentów dóbr.

Czytaj więcej

Artykuły studentów dziennikarstwa radio UJ

OEES 2021: SESJA SPECJALNA: Podział tantiemów w serwisach streamingowych, 17.11.2021

Kto komu płaci? Dyskusja o podziale tantiem w serwisach streamingowych.

Jak rosnąca popularność streamingu przekłada się na dochody branży muzycznej? Jak dzielone są tantiemy? Kto komu płaci? Odpowiedzi na te pytania można było usłyszeć podczas sesji „Podziały tantiem w serwisach streamingowych”, która odbyła się w środę w ramach Open Eyes Economy Summit.

Czytaj więcej

Inne artykuły

Ekologiczne inicjatywy – przewaga na rynku czy greenwashing?

Wymagania klientów zmieniają się szybciej niż pokolenia. Przechodzimy w tryb usług zdalnych oraz chcemy identyfikować się z firmami, które opowiadają się po stronie istotnych dla nas wartości. Odpowiedzią na zmieniający się świat, są firmy, które wyprzedzają te oczekiwania i stawiają sobie ambitne cele. O ekologicznych inicjatywach, greenwashingu, edukacji oraz o wizji na 2030 rok – z Joanną Erdman – Wiceprezeską Zarządu Banku ING, rozmawia Joanna Kowieska.

Czytaj więcej

Inne artykuły

Społeczno-gospodarcze zmiany w Polsce i Małopolsce w rzeczywistości pandemicznej

Wybuch pandemii spowodował ogromną rewolucję zarówno w naszym życiu codziennym, jak i w gospodarce. To doświadczenie uświadamia nam, że zmiany mogą a nawet muszą być bardziej dynamiczne, niż nam się to wcześniej wydawało a ich zasięg może być wręcz nieograniczony.

W dynamicznie zmieniającej się sytuacji to na barkach samorządów spoczęła wtedy organizacja ekosystemów regionalnych. Małopolska z tym zadaniem poradziła sobie wspaniale, pozwalając min. utrzymać wiele miejsc pracy mieszkańcom regionu, pomóc zachować płynność finansową przedsiębiorstw, wyposażyć szpitale i jednostki zdrowia w sprzęt niezbędny do skutecznej walki z COVID-19.

Czytaj więcej

Inne artykuły

prof. dr hab. Jerzy Hausner - Proponuję powrót do racjonalnego gospodarowania.

- Do zwiększania produktywności, a nie zyskowności. Do odpowiedzialnego wykorzystywania zasobów – także tych, które nie są naszą własnością.

Czytaj więcej

OE MAGAZINE

Wykręciliśmy niezły numer, a właściwie sześć.
Wydaliśmy już sześć numerów „Open Eyes Magazine” i przygotowujemy następne.
Poczytaj i dowiedz się więcej!

OE BOOK

OEE od deski do deski!
Open Eyes Booku znajdziesz kompleksowy wykład teoretycznych podstaw open eyes economy.

DISCUSSION PAPERS

Akcja publikacja!
Czytaj nasze Discussion Papers.

Open Eyes Economy Discussion Papers nr 5
pobierz PDF>>

Inne Publikacje

Wydajemy jak szaleni!
Tu znajdziesz inne OEES-owe publikacje.

Czytaj więcej
Model polityki edukacyjnej EDUKACJA 2030+
pobierz PDF>>
Szkoły poza horyzont
pobierz PDF>>

Partner OEES Hub